Zmiany w zakresie cen transferowych

3 min.

Od 2022 roku podatnicy muszą mierzyć się z bardzo dużą ilością zmian podatkowych, które niestety w wielu przypadkach nie są korzystne. Niemniej jednak w całej masie zmian przepisów pojawiają się też takie, które należy zaliczyć do zmian pozytywnych. Wśród takich zmian można wymienić zmiany w zakresie dokumentacji cen transferowych.

Dla przypomnienia, ceny transferowe są to ceny, które stosuje się w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Zgodnie z przepisami podmioty powiązane są zobowiązane ustalać ceny transferowe na warunkach, które ustaliłyby między sobą podmioty niepowiązane.

Rynkowość stosowanych cen należy udowodnić sporządzając właśnie dokumentację cen transferowych, która powinna zawierać również analizę poziomu rynkowości cen, czyli tzw. benchmarking.

Które z zaimplementowanych zmian są Twoim zdaniem najistotniejsze?

Przede wszystkim „na stałe”, a nie tylko na czas pandemii wydłużone zostały terminy na sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz złożenie informacji o cenach transferowych (TPR).

Dodatkowo, zlikwidowano wymóg składania odrębnego oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych oraz informowania organu podatkowego o dokonaniu korekty cen transferowych w zeznaniu podatkowym, czyli nie trzeba będzie już składać kilku dokumentów. Obecnie oświadczenie stanowi integralny element informacji o cenach transferowych.

Co istotne, na postawie przepisów uchwalonych w kwietniu 2022r. nowe okresy na złożenie TPR oraz sporządzenie dokumentacji dotyczą także dokumentacji sporządzanej za 2021r.

Nowe terminy dotyczące dokumentacji, które obowiązują od 2022r. i dotyczą dokumentacji sporządzanej za 2022 r. to:

  • sporządzenie lokalnej dokumentacji cen transferowych do końca 10 miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (wcześniej w ciągu 9 miesięcy).
  • złożenie informacji o cenach transferowych  do końca 11. miesiąca po zakończeniu roku podatkowego.
  • przedłożenie lokalnej dokumentacji cen transferowych na żądanie organu podatkowego – 14 dni (wcześniej było 7 dni).

Natomiast dokumentacja cen transferowych za 2021r. wraz z deklaracją TPR ma zostać sporządzona do dnia 31 grudnia 2022r. dla podatników, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym.

A czy możesz wskazać zmiany w innym zakresie niż powyższe?

Do pozostałych zmian, o których warto wspominać dodałabym również fakt, że lokalna dokumentacja cen transferowych ma być sporządzana w postaci elektronicznej. Tutaj należy również dodać, że rozszerzony został katalog transakcji zwolnionych z obowiązku dokumentacyjnego, i tak odpowiednio:

  • pomiędzy położonymi w Polsce zakładami zagranicznymi podmiotów powiązanych będących nierezydentami oraz pomiędzy takim zakładem a polskim podmiotem powiązanym,
  • objętych porozumieniem podatkowym lub inwestycyjnym,
  • polegających na tzw. „czystym refakturowaniu” oraz
  • objętych przepisami safe harbour w zakresie usług o niskiej wartości dodanej oraz pożyczki, kredytu lub emisji obligacji.

Ponadto część transakcji nie musi być dokumentowana w pełnym zakresie, a dotyczy to transakcji zawieranych przez mikroprzedsiębiorców lub małych przedsiębiorców, a także transakcji innych niż kontrolowane zawieranych z podmiotami z rajów podatkowych lub takich, gdzie rzeczywisty właściciel jest rezydentem raju podatkowego, może nie zawierać analizy porównawczej lub zgodności.

Pobierz “Newsletter | Czerwiec 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Agata Wleklińska
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Czerwiec 2022.