Skutki pandemii COVID-19, a obowiązek spełniania warunków decyzji o wsparciu nowej inwestycji

Skutki pandemii COVID-19, a obowiązek spełniania warunków decyzji o wsparciu nowej inwestycji

4 min.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają zainwestować w Polsce w określone rodzaje działalności, mogą liczyć na wsparcie w postaci zwolnienia od podatku dochodowego. Zasady określone są w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub fizycznych.

Decyzja o wsparciu wydawana jest na podstawie ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1752), która zastąpiła stopniowo wygaszaną ustawę o specjalnych strefach ekonomicznych. Regulacje te spotkały się z pozytywnym odbiorem wśród przedsiębiorców, ponieważ jedną z głównych zmian w stosunku do ustawy o strefach ekonomicznych było to, że możliwość uzyskania wsparcia nie musi być już uzależniona od usytuowania inwestycji na specjalnie wyznaczonych do tego terenach.

Realizacja nowej inwestycji oznacza lokowanie kapitału w rzeczowe aktywa trwałe lub wartości niematerialne i prawne. Muszą być one związane z założeniem nowego zakładu, zwiększeniem zdolności produkcyjnej już istniejącego zakładu, dywersyfikacją jego produkcji przez wprowadzenie wcześniej nieprodukowanych w nim produktów lub przez zasadniczą zmianę dotyczącą procesu produkcyjnego istniejącego zakładu czy też nabycie aktywów należących do zakładu, który został zamknięty lub zostałby zamknięty, gdyby zakup nie nastąpił.

Aktywa nabywane są przez przedsiębiorcę niezwiązanego ze sprzedawcą i wyklucza się samo nabycie akcji lub udziałów przedsiębiorstwa.
Decyzja o wsparciu jest uzależniona m.in. od spełnienia kryteriów ilościowych oraz jakościowych, jest wydawana na czas od 10. do 15. lat., a jej długość zależy od intensywności pomocy publicznej na danym obszarze.

Kryteria jakościowe dzielą się na te przeznaczone dla sektora usług oraz przemysłowego. Są to m.in. inwestycja w projekty usługowe wspierające branże zgodne z aktualną polityką rozwojową kraju (w których Polska może uzyskać przewagę konkurencyjną), utworzenie centrum nowoczesnych usług dla biznesu o zasięgu wykraczającym poza terytorium Polski, utworzenie wysokopłatnych miejsc pracy i oferowanie stabilnego zatrudnienia, wspieranie zdobywania wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz współpraca ze szkołami branżowymi, przynależność do Krajowego Klastra Kluczowego, prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej lub gospodarczej o niskim negatywnym wpływie na środowisko i wiele innych.

Aby spełnić kryteria przedsiębiorca musi uzyskać określoną liczbę punktów, których minimum ustalane jest w oparciu o intensywność pomocy publicznej na obszarze, w którym zrealizowana jest inwestycja.

Z kolei kryteria ilościowe to wysokość kosztów kwalifikowanych, jakie należy ponieść w nowej inwestycji. Ich minimalny poziom określany jest w oparciu o stopę bezrobocia w danym powiecie. Przedsiębiorca ma obowiązek utrzymania inwestycji przez okres nie krótszy niż 3 lub 5 lat od dnia jej zakończenia. Ponadto, ma on również obowiązek zatrudnienia określonej liczby pracowników na okres 3 lub 5 lat.

Nie ulega wątpliwości, że skutki pandemii COVID-19 mogą mieć negatywny wpływ na spełnienie powyższych kryteriów. Zdarza się, że przepisy ustawy pozwalają na zmianę decyzji o wsparciu, jednakże nie może ona skutkować zwiększeniem maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych.

Przedsiębiorca może wnioskować o przesunięcie terminów spełnienia warunków, ponieważ nie jest ono uważane za zwiększenie maksymalnej wysokości kosztów kwalifikowanych. Ważne jest, aby nowe mieściły się w czasie, na który została wydana decyzja (od 10 do 15 lat). Przedsiębiorca, który jest pewny, że nadal nie będzie w stanie spełnić warunków, może złożyć wniosek o uchylenie bądź wygaśnięcie decyzji. Wówczas musi on zwrócić otrzymaną pomoc.

Pobierz Newsletter 03 | 2021 w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:

ECOVIS Legal Poland
ul. Belwederska 9A
00-761 Warszawa
Tel: +48 22 400 45 85
warsaw-law@ecovis.com

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter No. 3 | 2021.