Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

5 min.

Od dnia 1 stycznia 2021 r. ostatnia grupa Pracodawców – zatrudniających mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych – została objęta programem Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Czym są Pracownicze Plany Kapitałowe?

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania, dostępny dla wszystkich osób zatrudnionych. Jest on tworzony nie przez samego pracownika, lecz wspólnie – przy jednoczesnym udziale pracodawców oraz państwa.

PPK zostały opracowane po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo finansowe osób zatrudnionych, wpłynąć na rozwój gospodarki, przedsiębiorstw oraz miejsc pracy, a także pomnażać prywatne oszczędności emerytalne osób zatrudnionych.

PPK objęte są nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również osoby, z którymi pracodawcy współpracują na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, czy też członkom rady nadzorczej wynagradzanych z tytułu pełnienia tej funkcji, jeśli osoby te podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu. PPK nie są natomiast objęci przedsiębiorcy, z którymi pracodawcy współpracują na podstawie umowy B2B.

Pracodawca ma obowiązek zawrzeć umowę o zarządzenia PPK, a także umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.

Kto nie musi wprowadzać PPK?

  • Osoby samozatrudnione, czyli prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, o ile nie zatrudniają osób objętych PPK;
  • Osoby fizyczne, które zatrudniają, w zakresie niezwiązanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, inną osobę fizyczną, w zakresie niezwiązanym z działalnością gospodarczą tej osoby (czyli na przykład osoby zatrudniające opiekunki do dzieci lub dorywczą pomoc domową);
  • Mikroprzedsiębiorcy, którym wszystkie osoby zatrudnione złożyły deklarację rezygnacji z dokonywania wpłat;
  • Pracodawcy, którzy prowadzą Pracownicze Plany Emerytalne oraz naliczają i odprowadzają składki podstawowe do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia, jeżeli do PPE przystąpiło co najmniej 25% osób zatrudnionych.

Wpłaty na PPK

Prywatne i imienne rachunki PPK będą zasilane wpłatami osób zatrudnionych, jak również wpłatami pracodawców, oraz wpłatą powitalną i dopłatami rocznymi od państwa. Wpłaty osób zatrudnionych oraz pracodawców będą naliczane procentowo od wysokości wynagrodzenia każdej osoby zatrudnionej.

Wpłaty podstawowe finansowane przez osoby zatrudnione są obliczane i pobierane przez pracodawcę w chwili wypłaty wynagrodzenia. Decydując się na udział w PPK, osoba zatrudniona będzie co miesiąc przeznaczać na swój rachunek PPK środki w wysokości 2% swojego wynagrodzenia. Może również zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych – w wysokości do 2% swojego wynagrodzenia, co oznacza, że łącznie wpłaty finansowane przez osoby zatrudnione mogą zasilać rachunek PPK do maksymalnej wysokości 4% wynagrodzenia miesięcznie.

Wpłata podstawowa finansowana przez pracodawcę wynosi 1,5% wynagrodzenia każdej osoby zatrudnionej. Dokonywanie tej wpłaty jest obowiązkiem ustawowym pracodawcy i kwota ta nie może zostać potrącona z wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo pracodawca może zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych w wysokości do 2,5% wynagrodzenia każdej osoby zatrudnionej.

Ponadto, po spełnieniu warunków określonych w przepisach, osoby zatrudnione otrzymają również środki z trzeciego źródła – od państwa. Raz w roku otrzymają dopłatę roczną w wysokości 240 zł, a ponadto mogą liczyć na jednorazową wpłatę powitalną w wysokości 250 zł.

Do kiedy Pracodawca musi spełnić formalności związane z PPK?

Pracodawcy z ostatniej grupy, objęci PPK od 1 stycznia 2021 r. najpóźniej do 23 kwietnia 2021 r. będą musieli zawrzeć umowę o zarządzanie PPK, a najpóźniej do 10 maja 2021 r. umowę o prowadzenie PPK.
Umowy te będą zawierane z instytucją finansową wybraną przez pracodawcę w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeśli taka u danego pracodawcy nie działa, w porozumieniu z reprezentacją osób zatrudnionych.

Dobrowolność PPK

Uczestnictwo w systemie PPK jest w pełni dobrowolne.

Do PPK obowiązuje tzw. automatyczny zapis osób zatrudnionych w wieku od 18 do 54 lat. Jednak każda osoba zatrudniona ma możliwość rezygnacji z oszczędzania w PPK. Aby tego dokonać, powinna złożyć pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Osoby, które ukończyły 55. rok życia, muszą samodzielnie złożyć wniosek o przystąpienie do programu, nie podlegają one bowiem automatycznemu zapisowi do PPK.

Każda osoba zatrudniona może w każdej chwili zarówno zrezygnować z oszczędzania w PPK, jak i do niego wrócić.

W przypadku nowych pracowników umowę o prowadzenie PPK (czyli dopisanie pracownika do listy) zawiera się po upływie trzeciego miesiąca zatrudnienia, nie później niż do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK. Jeśli tego nie zadeklaruje, a wszystkie dotychczasowe osoby zatrudnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK, pracodawca będzie musiał zawrzeć również umowę o prowadzenie PPK.

Ten artykuł jest częścią Newsletter 01 | 2021.

Pobierz Newsletter 01 | 2021 w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:

ECOVIS Legal Poland
ul. Belwederska 9A
00-761 Warszawa
Tel: +48 22 400 45 85
warsaw-law@ecovis.com

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter No. 1 | 2021.