Podatek od przerzucanych dochodów

4 min.

Od 1 stycznia 2022 r. obowiązują przepisy dotyczące tzw. „przerzuconych dochodów”, które miały w pewien sposób zastąpić  dotychczas obowiązujące regulacje w zakresie limitowania kosztów ponoszonych na rzecz podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT).

Według Ministerstwa Finansów nowe przepisy wymagają zmiany, w związku z tym od 2023 zostaną one zmodyfikowane.

Aby uznać wydatek za przerzucony dochód konieczne jest spełnienie następujących warunków:

1/ dotyczących podmiotu powiązanego

  • Wydatek musi zostać poniesiony na rzecz podmiotu powiązanego w rozumieniu przepisów o cenach transferowych (przy czym zgodnie z przepisami obowiązującymi od 2023 roku, doprecyzowano, że podatkiem objęto tylko płatności na rzecz podmiotów zagranicznych) – jest to warunek dotyczący podmiotu powiązanego,
  • Faktycznie zapłacony przez podmiot powiązany podatek dochodowy za rok, w którym otrzymał należność od polskiego podatnika, w państwie siedziby, zarządu, zarejestrowania lub położenia tego podmiotu powiązanego jest niższy o co najmniej 25% niż kwota podatku jaką ten podmiot powiązany zapłaciłby hipotetycznie, gdyby był polskim podatnikiem, stosując stawkę 19% podstawy opodatkowania. Natomiast od 2023 roku przepis ulega zmianie w taki sposób, że konkretny przychód/dochód uzyskiwany przez zagraniczny podmiot powiązany w związku z daną transakcją będzie musiał podlegać opodatkowaniu według efektywnej stawki niższej niż 14,25%).
  • Przychody podmiotu powiązanego uzyskiwane od podatnika i podmiotów powiązanych z podatnikiem, wynikające z ponoszonych przez nich wydatków kwalifikowanych, stanowią co najmniej 50% ogółu przychodów podmiotu powiązanego. Począwszy od 2023 roku doprecyzowano, że 50% przychodów ma pochodzić od polskich rezydentów podatkowych, będących podmiotami powiązanymi.
  • Podmiot powiązany musi przekazywać odpowiednią wysokość uzyskiwanych przychodów od podatnika i powiązanych z nim podmiotów na rzecz innego podmiotu:
    • zaliczając wydatki z tego tytułu do kosztów podatkowych lub te wydatki/przychody odliczając od dochodu, podstawy opodatkowania lub od podatku w jakiejkolwiek formie, lub
    • jeżeli przychody te składają się na zysk przeznaczony do wypłaty w formie dywidendy lub innych przychodów z udziału w zyskach osób prawnych.
  • W odniesieniu do wydatków, ponoszonych na rzecz podmiotu z państwa członkowskiego UE lub EOG, nie prowadzi on w tym państwie istotnej rzeczywistej działalności gospodarczej.

2/ dotyczących polskiego podatnika

  • Wydatek  musi stanowić koszt uzyskania przychodów polskiego podatnika,
  • Wydatek taki musi mieścić się w katalogu wydatków kwalifikowanych.
  • Suma wydatków kwalifikowanych poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych i niepowiązanych przekraczała 3% sumy kosztów uzyskania przychodów rozpoznanych przez podatnika (począwszy od 2023 r. do 3% sumy kosztów uzyskania przychodów będzie przyrównywany, nie jak dotąd ogół  wydatków kwalifikowanych, a jedynie wydatki kwalifikowane poniesione na rzecz podmiotu powiązanego).

Jeżeli dany koszt spełni definicję przerzuconego dochodu, to polski podatnik ma obowiązek potraktować go jako swój dodatkowych dochód i opodatkować 19% stawką podatku. Termin płatności podatku od “przerzuconych dochodów” jest zbieżny z terminem płatności CIT danego podatnika.

Szczególnie narażone na podleganie pod nowe regulacje będą płatności do podmiotów powiązanych w krajach o preferencyjnym poziomie opodatkowania, które dokonują dalszych płatności w ramach grupy kapitałowej lub regularnie wypłacają dywidendy (lub dystrybuują zyski w innej formie) – przykładowo płatności do spółek holdingowych, spółek finansujących działalność grupy, czy też spółek o charakterze “cost center” w ramach grup kapitałowych.

Skontaktuj się z nami:


Agata Wleklińska
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Grudzień 2022.