Nowa wersja projektu ustawy wprowadzającej obligatoryjny Krajowy System e-Faktur

5 min.

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, czyli przepisów wprowadzających obligatoryjny Krajowy System e-Faktur (dalej: KSeF).

Wejście w życie obowiązkowych regulacji przesunięto o pół roku, tj. do dnia 1 lipca 2024 roku.

Z kolei dopiero 1 stycznia 2025 roku skorzystają z niego podatnicy zwolnieni podmiotowo (drobni przedsiębiorcy) lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wykonawczych będą zobowiązani do korzystania z KSeF dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Nowe reguły obejmują również podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub posiadających wyłącznie stałe miejsce prowadzenia działalności, które nie uczestniczy w dokonywanej transakcji.

Projektowane przepisy wprowadzają wyłączenia z obligatoryjnego KSeF ze starej wersji projektu wyłączono ponadto obowiązkowe e-fakturowanie w B2C. Faktury te nie będą mogły być wystawiane w KSeF fakultatywnie.

Rozwiązanie to pozostanie zatem fakultatywne dla tych zatem podatników, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium RP lub posiadających wyłącznie stałe miejsce prowadzenia działalności, które nie uczestniczy w dokonywanej transakcji.

Obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych (dalej: „e-faktury”) będzie miał zastosowanie pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) i na rzecz organów publicznych (B2G), a także podatników:

  • wykonujących czynności objęte wymogiem fakturowania według polskich regulacji VAT,
  • którzy posiadają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce (gdy to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług).

Z e-fakturowania wyłączone zostają faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (B2C). Faktury te nie będą mogły być wystawiane w KSeF fakultatywnie – jest to zmiana w stosunku do założeń poprzedniej wersji projektu.

Obowiązkiem e-fakturowania nie zostaną objęci podatnicy korzystający z trzech procedur szczególnych.

Kontynuując powyższy wątek nadmienić również należy fakt, że obowiązkiem e-fakturowania nie zostaną objęci podatnicy korzystający z unijnych procedur szczególnych. Z innych natomiast kluczowych zmian w stosunku do wersji pierwotnej wymienić należy, m.in.:

  • Po zorganizowanych konsultacjach publicznych Ministerstwo Finansów postanowiło wycofać się również z propozycji faktury korygującej oraz jednoczesnej likwidacji not korygujących, tudzież wprowadzenia tzw. „propozycji faktury korygującej”, która miała być wystawiana przez nabywcę za pośrednictwem KSeF;
  • Powyższe oznacza ostateczną rezygnację z „propozycji faktury korygującej” oraz jednoczesną likwidację not korygujących;
  • Wprowadzono zmiany w regulacjach odnośnie stosowania kursu walutowego;
  • Wprowadzenie procedury na wypadek awarii po stronie podatnika, czyli tzw. tryb offline;
  • Doprecyzowano również zasady korekty podatku należnego / naliczonego z tytułu faktur korygujących wystawianych w trybie offline (ze względu na awarię / niedostępność KSeF lub awarię po stronie podatnika);
  • Wprowadzono zasadę, zgodnie z którą w takich przypadkach dostawca dokonuje obniżenia podstawy opodatkowania oraz podatku należnego w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał potwierdzenie otrzymania faktury korygującej przez nabywcę;
  • Rezygnacja ze zmian w przepisach regulujących termin wystawiania faktur przed dokonaniem dostawy / wykonaniem usługi
  • Nowe przepisy obejmują nawet takie przepisy jak wdrożenie pakietu regulacji związanych z koncepcją wprowadzenia wyłącznie elektronicznej obsługi: wiążących informacji taryfowych (WIT), wiążących informacji o pochodzeniu (WIP), wiążących informacji akcyzowych (WIA) czy też wiążących informacji stawkowych (WIS) poprzez rozbudowę systemu EBTI-PL2 oraz połączenie się z systemem e-Urząd Skarbowy w zakresie WIS i z systemem PUESC w zakresie WIT, WIP i WIA – tzw. projekt „e-WIS”.
  • Nabywca z kolei obowiązany jest do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą w trybie offline, przy czym gdy data otrzymania faktury korygującej przez nabywcę jest późniejsza niż data przydzielenia numeru identyfikującego tę fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, za datę otrzymania tej faktury uznaje się datę przydzielenia tego numeru.
  • Utrzymanie obowiązku podawania KSeF ID (lub identyfikatora zbiorczego) w poleceniach przelewu bankowego za fakturę wystawioną w KSeF

Ponadto Podatnikowi, który wbrew obowiązkowi:

  • nie wystawił faktury przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur,
  • wystawił fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem;
  • nie przesłał w terminie faktury do Krajowego Systemu e-Faktur

Naczelnik urzędu skarbowego nakłada karę pieniężną wynoszącą do 100% wysokości kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną wynoszącą do 18,7% wysokości kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur.

Podsumowując powyższe pragniemy ponadto podkreślić, że obowiązkowe wdrożenie KSeF to również dodatkowe narzędzia w rękach organów podatkowych, umożliwiające im wgląd do danych już na moment wystawienia faktury. Co za tym idzie, kluczowym dla wyeliminowania ryzyka podatkowego będzie rzetelne stosowanie zasad zachowania tzw. „należytej staranności”.

Pobierz “Newsletter 02 | 2023” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Piotr Gielo
Konsultant podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter No. 2 | 2023.