GRUPA VAT

3 min.

Od 1 lipca 2022 r. w polskim systemie VAT zacznie obowiązywać nowa instytucja tzw. Grupy VAT. To rozwiązanie pozwali uprościć rozliczenie VAT oraz ograniczyć obowiązki administracyjne pomiędzy podmiotami powiązanymi z różnych branż. W wielu przypadkach wprowadzenie Grupy VAT poprawi płynność finansową.

Czym jest Grupa VAT?

Grupy VAT stanowi w gruncie rzeczy fikcję prawną dla celów podatku VAT, w której znaczenie ma element ekonomiczny, a dopiero w dalszej kolejności forma prawna. Podmioty wchodzące do Grupy VAT zachowują swoją odrębność cywilnoprawną, a jedynie dla celów rozliczeń VAT są traktowani jako jeden podatnik.

Kto może utworzyć Grupę VAT?

Grupy VAT umożliwią przedsiębiorcom z powiązanych firm utworzyć jednego podatnika VAT. Grupę VAT będą mogły tworzyć fakultatywnie podatnicy z siedzibą na terytorium Polski oraz podatnicy nieposiadający siedziby w Polsce, ale w zakresie, w jakim prowadzą działalność gospodarczą za pośrednictwem oddziału położonego na terytorium Polski. Skład grupy będzie

można dowolnie kształtować, poprzez na przykład wprowadzenie tylko kilku podmiotów z jednej grupy kapitałowej. Uczestnicy grupy utrzymają swoją odrębność prawną i podatkową w innym zakresie niż VAT.

Przepisy nie przewidują ograniczeń branżowych, dla których grupy VAT będą szczególnie korzystne. Wydaje się jednak, że szczególnie zainteresowane mogą być podmioty z branży finansowej, ubezpieczeniowej czy medycznej z uwagi na brak prawa do odliczenia VAT.

Założenia towarzyszące utworzeniu Grupy VAT

  1. Spółki wchodzące do Grupy VAT przestają być niezależnym podatnikiem identyfikowanym odrębnie od grupy dla celów rozliczenia VAT.
  2. Wszystkie podmioty wchodzące w skład Grupy VAT działają jako jeden podatnik VAT wobec klientów spoza grupy oraz organów podatkowych.
  3. Dostawa towarów i świadczenie usług między członkami Grupy VAT nie podlega opodatkowaniu VAT, natomiast transakcje podlegające opodatkowaniu dokonywane przez jednego członka Grupy VAT na rzecz podmiotów spoza grupy uważane są za dokonywane przez Grupę VAT.
  4. Grupa VAT ma nadany jeden numer identyfikacji podatkowej VAT.

Jakie są zalety i wady Grupy VAT?

Grupa VAT wiąże się z dużymi korzyściami w rozliczenia VAT. Widać to w szczególności, gdy w Grupie VAT jeden podatnik wpłaca wysokie kwoty podatku należnego, natomiast inny członek grupy ma nadwyżkę VAT naliczonego nad należnym i jest w pozycji zwrotowej. Będąc w Grupie VAT podatnicy mogą dokonać skonsolidowanego rozliczenia, dzięki któremu szybko i sprawnie rozliczą podatek VAT.

Ponadto, jak już zostało wspomniane, członkowie Grupy VAT nie wystawiają sobie wzajemnie faktur z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, ponieważ te transakcje nie są opodatkowane VAT.

Wadą tego rozwiązania jest wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej członków Grupy VAT za jej zobowiązania z tytułu VAT, która się będzie rozciągać na okresy po utracie przez Grupę VAT statusu jednego podatnika, aż do upływu okresu przedawnienia.

O jakie powiązania chodzi?

Artykuł 11 unijnej Dyrektywy VAT wymaga, aby członkowie grupy VAT byli ściśle powiązani pod względem:

  • ekonomicznym,
  • finansowym,
  • organizacyjnym.

Państwa Członkowskie w różny sposób podchodzą do tych pojęć i różnie interpretują wagę tych powiązań.

Co dalej?

By móc odpowiedzieć na pytanie czy jest to rozwiązanie optymalne dla danej grupy firm, należy przyjrzeć się specyfice jej działalności, powiązań, realizowanych transakcji, a także innych kwestii prawnych wynikających z rozliczania VAT jako jeden (grupowy) podatnik.

Pobierz “Newsletter | Czerwiec 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Maria Kotaniec
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Czerwiec 2022.