ULGA NA BADANIA I ROZWÓJ

3 min.

Ulga na badania i rozwój, w skrócie nazywana ulgą B+R, została wprowadzona z początkiem 2016 r. Od 2018 r. jest szczególnie atrakcyjna dla przedsiębiorców będących podatnikami PIT oraz CIT. Natomiast od stycznia 2022 r. podatnicy mogą łączyć dwie ulgi, czyli ulgę B+R oraz ulgę IP box, co wcześniej nie było możliwe.

1. Dla kogo ulga B+R?

Wbrew powszechnemu postrzeganiu ulga badawczo-rozwojowa może mieć zastosowanie właściwie w każdym przedsiębiorstwie bez względu na branżę. Bowiem przez działalność B+R należy rozumieć prace nad nowymi produktami oraz prace usprawniające już istniejące procesy i/lub produkty. Nie ma jednak wymogu współpracy z instytutami badawczo-rozwojowymi czy zlecania prac jednostkom naukowym.

Do zastosowania ulgi wystarczy podjąć działania badawczo-rozwojowe, bez względu na osiągnięty rezultat. Poziom innowacyjności może odnosić się do danego przedsiębiorstwa – wystarczające jest wprowadzenie zmian lub ulepszeń w produkcie lub usłudze.

Ulga B+R uprawnia podatników do dodatkowego odliczenia od podstawy opodatkowania części wydatków poniesionych na działalność badawczo-rozwojową, zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów.

2. Co należy zrobić, by móc skorzystać z ulgi B+R?

Podatnik powinien:

  1. Określić, czy jego przedsiębiorstwo prowadzi działalność badawczo-rozwojową,
  2. Wskazać projekty, które będą stanowić działalność B+R,
  3. Przyporządkować koszty kwalifikowane wskazanej działalności do ulgi podatkowej.
  1. Jakie koszty będą kosztami kwalifikowanymi?

3. Kosztami kwalifikowanymi do odliczenia przy uldze B+R m.in.:

  1. koszty zatrudnienia pracowników w wysokości proporcjonalnej do czasu przeznaczonego na działania B+R,
  2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R,
  3. odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R,
  4. koszty uzyskania patentu, ochrony wzoru użytkowego i przemysłowego,
  5. nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej.

Odliczenie nie przysługuje od kosztów amortyzacji samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali.

Skorzystanie z ulgi wiąże się z dodatkowym nakładem prac administracyjnych. Do nich należy zaliczyć m.in.: odrębną rachunkowość prowadzoną dla potrzeb ulgi B+R, uzyskanie interpretacji indywidualnej w celu zapewnienia bezpieczeństwa podatkowego podejmowanych działań, wprowadzenie ewidencji czasu pracy pracowników i zleceniobiorców celem udokumentowania faktycznie spędzonego czasu na prace rozwojowe.

Wszystkie powyższe działania niewątpliwie się opłacą, ponieważ uzyskanie korzyści podatkowych jest niezwykle atrakcyjne i warto z niego skorzystać. Końcowo nadmieniam, że z ulgi można korzystać do 5 lat wstecz, zatem można korygować lata ubiegłe celem wygenerowania większych oszczędności.

Pobierz “Newsletter | Maj 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Maria Kotaniec
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Maj 2022.