Spółka komandytowo – akcyjna

4 min.

W życie weszły przepisy Nowego Ładu, przedsiębiorcy szukają rozwiązań, planują reorganizację swoich przedsiębiorstw i inspirowani informacjami znalezionymi w Internecie zwracają się do Ecovis Legal Poland z prośbą o przekształcenie ich w spółkę komandytowo-akcyjną. I oczywiście pamiętajmy o tym, że materiały prezentowane w internecie powinniśmy traktować z dużym przymrużeniem oka bo skoro codziennych decyzji biznesowych nie podejmujemy na ich podstawie, tym bardziej decyzje tak kluczowe jak przekształcenie spółki nie powinno być oparte na zasłyszanych poradach. 

Na podstawie spływających zapytań nasunęło mi się takie pytanie:

Czy spółka komandytowo-akcyjna rzeczywiście jest najlepszym rozwiązaniem i lekiem na całe zło?

Wiemy, że zarówno komplementariusze jak i akcjonariusze tej spółki nie mają obowiązku opłacania składek ZUS, nie mają również obowiązku opłacania daniny solidarnościowej. 

Dodatkowo komplementariusze tej spółki mogą pomniejszyć podatek od uzyskanej dywidendy o kwotę podatku CIT zapłaconego przez spółkę (proporcjonalnie do ich procentowego udziału w zysku spółki). Wszystko brzmi atrakcyjnie, ale czy rzeczywiście spółka ta jest dla wszystkich? Rzadko mówi się bowiem o kosztach prowadzenia spółki komandytowo-akcyjnej. A te nie są małe – konieczność protokołowania uchwał walnego zgromadzenia przez notariusza, zawarcie umowy z podmiotem zewnętrznym prowadzącym rejestr akcjonariuszy. 

Duże spółki komandytowo – akcyjne, spełniające warunki wskazane w ustawie o rachunkowości mają obowiązek poddania rocznego sprawozdania finansowego badaniu biegłego rewidenta. A dodatkowo jest to naprawdę skomplikowany twór, do którego częściowo stosujemy przepisy o spółce akcyjnej, a częściowo o spółce komandytowej. Trudno więc będzie zachować korporacyjny porządek bez pomocy prawnika, który zna się na rzeczy.

Co zatem sugeruję?

Sięgnijmy po prostsze rozwiązanie – spółkę komandytową. Wspólnicy tej spółki również nie płacą daniny solidarnościowej, tak samo jak w spółce komandytowo-akcyjnej komplementariusze mogą pomniejszyć podatek od uzyskanej dywidendy o kwotę podatku CIT zapłaconego przez spółkę (proporcjonalnie do ich procentowego udziału w zysku spółki). 

Wprawdzie wspólnicy spółki komandytowej płacą składki na ubezpieczenia społeczne, jednakże odprowadzają oni składki na ubezpieczenie zdrowotne w zryczałtowanej formie niezależnej od wysokości osiąganego dochodu. Składka zdrowotna wspólników spółki komandytowej wynosi od stycznia 2022 r. 559,89 zł miesięcznie. 

Dla przedsiębiorców prowadzących dotychczas jednoosobową działalność gospodarczą, którzy i tak dotychczas płacili składki na ubezpieczenia społeczne, spółka komandytowa często jest atrakcyjniejszym rozwiązaniem. Składka zdrowotna niezależnie od osiąganego zysku wynosi ok. 560 zł miesięcznie, ale spółka komandytowa jest o wiele prostsza i mniej kosztowna. Nie ma elementu akcji, więc nie ma obowiązku prowadzenia rejestru akcjonariuszy, nie ma również konieczności protokołowania wszystkich uchwał wspólników przez notariusza. Spółka ta jest zdecydowanie prostszą organizacją, dlatego też jej prowadzenie nie wymaga dużego zaangażowania profesjonalistów. 

Nie można również zapominać, że zarówno spółka komandytowa jak i spółka komandytowo-akcyjna są spółkami osobowymi, w których komplementariusze ponoszą nieograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W zależności od ryzyka jakie niesie za sobą prowadzona działalność, może okazać się, że najlepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. 

Przedsiębiorco, nie wŁADuj się – nie podejmuj decyzji o tym, w jakiej formie będziesz prowadził swój biznes, na podstawie informacji prezentowanych w Internecie, skorzystaj z porady profesjonalistów i wybierz formę prowadzenia działalności odpowiednią do Twoich potrzeb i możliwości.

Pobierz “Newsletter | Marzec 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Zuzanna Kostur-Nienartowicz
Wspólnik
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Marzec 2022.