Polski Ład i zmiany podatku u źródła

Polski Ład i zmiany podatku u źródła

4 min.

Tzw. Polski Ład, który został podpisany 16 listopada przez Prezydenta, wprowadza zmiany w przepisach dotyczących m.in. podatku u źródła. Nowe prawo wejdzie w życie od 1 stycznia 2022 r.

i obejmie między innymi:

  1. ograniczenie stosowania procedury zwrotu podatku (WHT refund) do przychodów (dochodów) pasywnych wypłacanych na rzecz podmiotów powiązanych,
  2. zmiany w definicji rzeczywistego właściciela (beneficial owner), 
  3. dopuszczenie wydawania opinii o stosowaniu zwolnienia (po zmianach – opinii o stosowaniu preferencji) na podstawie zapisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, 
  4. modyfikację kryteriów oceny dochowania należytej staranności, 
  5. rozszerzenie zakresu przypadków, w których można posługiwać się kopią certyfikatu rezydencji.

Ad. 1 Mechanizm „pay and refund”

Zastosowanie mechanizmu „pay and refund” ma zostać ograniczone do płatności przekraczających w roku podatkowym kwotę 2 mln zł dokonywanych na rzecz podmiotów powiązanych w rozumieniu przepisów o cenach transferowych, niebędących polskimi rezydentami podatkowymi. Zatem z procedury tej zostają uwolnione inne podmioty niż powiązane. Ponadto, katalog płatności objętych procedurą „WHT refund” zostanie zredukowany do płatności o charakterze pasywnym, tj. określonych w ustawie o CIT. Będą to zatem m.in. przychody pochodzące z:

  • odsetek,
  • praw autorskich lub praw pokrewnych,
  • znaków towarowych,
  • dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Poza zakresem procedury zostają płatności związane z usługami niematerialnymi, takie jak np.: usługi doradcze, księgowe, prawne, reklamowe czy badania rynku. Zmiany obejmują również kwestię podpisywania oświadczenia pozwalającego na niestosowanie procedury „WHT refund”. Obecne brzmienie przepisów nakazuje podpisywanie tego dokumentu przez wszystkich członków zarządu płatnika. Od stycznia 2022 w przypadku organów wieloosobowych, oświadczenie będzie mogła złożyć wyznaczona spośród nich osoba.

Ad. 2 Definicja rzeczywistego właściciela płatności

Z nowej definicji wynika, że przy ocenie, czy podmiot prowadzi rzeczywistą działalność gospodarczą, uwzględnia się jej charakter oraz skalę w zakresie otrzymanej należności. Nadal wymagane będzie wykazanie istnienia substratu majątkowego i osobowego, jednak z uwzględnieniem różnic pomiędzy charakterem i skalą prowadzenia działalności przez różne podmioty w kontekście otrzymanych przez nie płatności.

Ad. 3 Opinia o stosowaniu preferencji

Obecnie funkcjonująca opinia o stosowaniu zwolnienia zostanie zastąpiona opinią o stosowaniu preferencji. Na jej podstawie nadal będzie można korzystać ze zwolnień wynikających z ustawy, ale też z preferencyjnej stawki podatku lub zwolnienia wynikającego z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. O przedmiotową opinię będzie mógł wystąpić zarówno podatnik, jak i płatnik, przy czym wniosek płatnika nie będzie już uzależniony od ekonomicznego poniesienia przez niego ciężaru podatku. Dodatkowo, przepisy przejściowe przewidują wydłużenie okresu obowiązywania opinii o stosowaniu zwolnienia wydanych do końca 2021 r. – w ich przypadku ważność upływa z dniem 1 stycznia 2025 r.

Ad. 4 Należyta staranność

Do obecnie obowiązujących wymogów dotyczących dochowania należytej staranności, tj. uwzględnianiu przy ocenie charakteru oraz skali działalności prowadzonej przez płatnika, dodano kryterium oceny powiązań w rozumieniu przepisów o cenach transferowych. Powyższa zmiana oznacza zaostrzenie reżimu należytej staranności w odniesieniu do podmiotów powiązanych.

Ad. 5 Kopie certyfikatów rezydencji

Obecnie kopiami certyfikatów rezydencji można posługiwać się tylko w przypadku płatności za usługi niematerialne nieprzekraczających kwoty 10 000 zł na rzecz tego samego podmiotu w ciągu roku kalendarzowego. Wyjątek stanowi okres pandemii, kiedy kopie dopuszczone są w szerszych okolicznościach. Od stycznia 2022r. będzie można wykorzystywać kopie certyfikatów rezydencji we wszystkich przypadkach, o ile informacje w nich zawarte nie wzbudzą uzasadnionych wątpliwości co do zgodności ze stanem faktycznym.

Pobierz “Newsletter 06 | 2021” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:

ECOVIS Legal Poland
ul. Belwederska 9A
00-761 Warszawa
Tel: +48 22 400 45 85
warsaw-law@ecovis.com

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter No. 6 | 2021.