Podatek u źródła w 2022r.

3 min.

Według przepisów obowiązujących od 2022r. jeżeli łączna kwota wypłacanych należności przekroczy w roku podatkowym obowiązującym u wypłacającego te należności łącznie kwotę 2 mln zł na rzecz tego samego podatnika, płatnik będzie obowiązany pobrać w dniu dokonania wypłaty WHT według stawki podatku wynikającej z ustawy o CIT od nadwyżki ponad kwotę 2 mln zł.

Powyższe przepisy zostały wprowadzone do ustawy o CIT już kilka lat temu, jednak ich obowiązywanie było odraczane, aż do końca 2021r.

Czym są przychody pasywne?

Powyższy obowiązek dotyczy tzw. przychodów pasywnych, czyli przychodów:

  • z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
  • z dywidend oraz innych przychodów (dochodów) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

w sytuacji, gdy należności z powyższych tytułów będą wypłacane na rzecz podmiotu powiązanego.

Jak wynika z powyższego obowiązek poboru podatku jest co do zasady obligatoryjny, jednak istnieją dwa sposoby dzięki którym będzie można:

  • zrezygnować z pobrania podatku zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • zastosować stawkę wynikającą z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • zastosować zwolnienia wynikające z ustawy o CIT (art. 21 ust. 3 lub art. 22 ust. 4 ustawy o CIT).

Pierwszym z nich jest wystąpienie o opinię o stosowaniu preferencji, o którą może wystąpić zarówno płatnik jak i podatnik. Organ ma 6 miesięcy na wydanie opinii, podczas których weryfikuje status zagranicznego kontrahenta pod kątem spełnienia wszystkich niezbędnych do uzyskania zwolnienia lub zastosowania obniżonej stawki warunków. W praktyce oznacza to przekazywanie organowi sporej ilości dokumentów i informacji, co jest dość pracochłonne. Jednak niewątpliwą zaletą opinii jest to, że obowiązuje przez 36 miesięcy.

Drugim sposobem jest złożenie najpóźniej w dniu wypłaty oświadczenia przez płatnika, że posiada dokumenty wymagane przez przepisy prawa podatkowego dla zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Po przeprowadzeniu weryfikacji, o której mowa powyżej, nie posiada wiedzy uzasadniającej przypuszczenie, że istnieją okoliczności wykluczające możliwość zastosowania stawki podatku albo zwolnienia lub niepobrania podatku, wynikających z przepisów szczególnych lub umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Powyższe oświadczenie ma składać kierownik jednostki w rozumieniu ustawy o rachunkowości, podając pełnioną przez siebie funkcję biorąc na siebie odpowiedzialność za prawdziwość podanych w oświadczeniu danych.

Pobierz “Newsletter | Lato 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Agata Wleklińska
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Lato 2022.