Objaśnienia podatkowe w zakresie grup

3 min.

Ministerstwo Finansów opublikowało 11 października 2022 roku wyczekiwane objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT. Objaśnienia dotyczą regulacji odnoszących się do tworzenia i funkcjonowania nowego rodzaju podatnika jakim jest grupa VAT.

Objaśnienia podatkowe odnoszą się do przepisów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2023 roku i koncentrują się zarówno na warunkach utworzenia grupy VAT, zasadach rozliczeń w trakcie funkcjonowania grupy, jak i zagadnieniach związanych z zakończeniem działalności przez grupę VAT. Warto wspomnieć, że pierwotnie regulacje o grupach VAT miały obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, ale ostatecznie termin ten został przesunięty o pół roku.

Celem objaśnień jest przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie, w jakim umożliwiają wspólne rozliczenie w VAT przez kilka podmiotów w ramach grupy.

W jaki sposób mogą rozliczać się grupy VAT?

Grupy VAT mogą rozliczać się tak, jakby były jednym podatnikiem – oznacza to, że mogą składać jeden JPK_VAT, obejmujący wszystkie transakcje zakupowe oraz sprzedażowe jej członków, i wpłacać podatek za wszystkie podmioty tworzące grupę.

Przypominamy, że główną cechą nowych regulacji jest wyłączenie z opodatkowania VAT transakcji między członkami grupy. Jak wskazano w objaśnieniach, członkiem grupy może zostać każdy podatnik, a utworzyć ją mogą:

  • podatnicy w zakresie, w jakim posiadają siedzibę w Polsce, oraz
  • podatnicy nieposiadający tu siedziby w zakresie, w jakim prowadzą działalność na terytorium naszego kraju za pośrednictwem tutejszego oddziału.

Jakie podmioty nie mogą należeć do grupy VAT?

Do grupy VAT nie może należeć oddział zagraniczny podmiotu krajowego. Może natomiast oddział w Polsce podmiotu zagranicznego. Prowadzi to – w konsekwencji – do sytuacji, w której opodatkowane będą czynności zawarte pomiędzy oddziałem zagranicznego przedsiębiorcy, a jego centralą poza granicami RP.

Czy utworzenie grupy VAT stanowi schemat podatkowy? Znamy już odpowiedź na to pytanie.

Owszem. Co istotne, objaśnienia wyjaśniają tą sporną kwestię. Ministerstwo Finansów wyjaśniło w treści objaśnień, że zarówno utworzenie grupy VAT, jak i wszelkie czynności zmierzające do jej utworzenia, nie prowadzą do uzyskania głównej lub jednej z głównych korzyści podatkowej, którą podmiot lub podmioty spodziewają się osiągnąć w związku z utworzeniem grupy VAT.

Czynności te nie spełniają warunków ogólnej cechy rozpoznawczej, a także szczególnej cechy rozpoznawczej lub innej szczególnej cechy rozpoznawczej. Nie będą więc stanowiły schematu podlegającego opodatkowaniu.

Prowadzi to do konkluzji, że opisane wyżej czynności nie będą stanowić schematu podatkowego podlegającemu opodatkowaniu. Jak wskazano w objaśnieniach, wyjątkiem jest sytuacja, w której korzystającym ze schematu podatkowego jest jeden z członków grupy – w tym przypadku mają zastosowanie przepisy o raportowaniu schematów podatkowych.

Objaśnienia objęły swoim zakresem również garść wyjaśnień dotyczących kas fiskalnych. Jak wskazało MF, grupa VAT może korzystać, na zasadach ogólnych, zarówno z podmiotowego, jak i przedmiotowego zwolnienia z kas fiskalnych.

Pobierz “Newsletter | Listopad 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Piotr Gielo
Konsultant podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Listopad 2022.