Nowy potatek dla firm w Polsce

3 min.

Od 1 stycznia 2024 r. obowiązują przepisy o minimalnym podatku dochodowym. Nowy podatek zapłacą spółki, które poniosły stratę z działalności operacyjnej (ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe), a także te, które mają niską rentowność.

Kogo dotyczy minimalny podatek dochodowy?

Opodatkowaniu minimalnym podatkiem dochodowym podlegają polscy rezydenci podatkowi, nierezydenci prowadzący działalność poprzez położony w Polsce zagraniczny zakład oraz podatkowe grupy kapitałowe, które w danym roku podatkowym:

  1. poniosły stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
  2. osiągnęły udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych w przychodach innych niż z zysków kapitałowych w wysokości nie większej niż 2%.

Podatek minimalny jest wyliczany niezależnie od klasycznego podatku dochodowego. Inaczej też ustalany jest wynik podatkowy, czyli kwota straty bądź dochodu, na jego potrzeby.

Podstawa opodatkowania podatkiem minimalnym

Minimalny podatek dochodowy wynosi 10% podstawy opodatkowania.

Podstawę opodatkowania stanowi suma kwoty odpowiadającej 1,5% wartości przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym oraz kosztów usług niematerialnych poniesionych bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotów powiązanych lub z rajów podatkowych lub kosztów nabycia określonych usług lub praw niematerialnych, w części w jakiej ich wartość przekroczy 3 mln zł oraz 5% podatkowej EBIDTA.

Podatnik może wybrać uproszczony sposób ustalania podstawy opodatkowania stanowiącej kwotę odpowiadającą 3% wartości osiągniętych przez podatnika w roku podatkowym przychodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych

Kto nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem minimalnym?

Ustawa wymienia katalog podatników którzy nie będą podlegali opodatkowaniu podatkiem minimalnym.

Nowych przepisów nie stosuje się m. in. do podatników:

  • 1) w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność, oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym;
  • 2) będących przedsiębiorstwami finansowymi;
  • 3) jeżeli w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy;
  • 4) których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne i jeżeli podatnik nie posiada:
    • a) bezpośrednio lub pośrednio, więcej niż 5%:
      • udziałów (akcji) w kapitale innej spółki lub
      • ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną
  • 5) będących małymi podatnikami.

Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego nastąpi w 2025 roku.

ECOVIS Poland Audit, Tax & Accounting Sp. z o.o.

ul. Garażowa 5A
02-651 Warszawa
Tel: +48 22 380 03 80
warsaw-sr@ecovis.com