Minimalny podatek dochodowy od osób prawnych

5 min.

Od 2022 roku obowiązuje tzw. minimalny podatek dochodowy od osób prawnych, czyli podatek od spółek.

Czym zatem jest podatek od spółek i kogo dotyczy?

Jest to zupełnie nowy rodzaj zobowiązania podatkowego po stronie podatników podatku dochodowego od osób prawnych, który dotyczy:

  • Podatników, którzy mają siedzibę lub zarząd na terytorium RP, przez co podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
  • Podatkowych grup kapitałowych;
  • Podatników prowadzących działalność poprzez położony na terytorium RP zagraniczny zakład, czyli takich podatników, którzy nie mają na terytorium RP swojej siedziby lub zarządu, przez co podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium RP.

Należy pamiętać, że owi podatnicy muszą charakteryzować się poniższymi cechami co oznacza, że

  • Ponieśli stratę ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych albo
  • Osiągnęli udział dochodów ze źródła przychodów innych niż z zysków kapitałowych, w przychodach innych niż z zysków kapitałowych, w wysokości nie większej niż 1%.

Co to oznacza?

Z powyższego wynika, że podatnikami podatku od spółek będą podatnicy, którzy osiągną stratę podatkową ze źródła przychodów innych niż zyski kapitałowe albo o niskim udziale dochodów w przychodach innych niż z zysków kapitałowych.

Obliczenie straty dla celów obliczenia podatku od spółek nie oznacza jedynie jej identyfikacji w księgach spółek. Dla celów obliczenia straty oraz udziału dochodów w przychodach prawodawca każe nie uwzględniać:

  • Wydatków na nabycie środków trwałych,
  • Przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio lub pośrednio związanych z tymi przychodami odpowiednio osiągniętych albo poniesionych w związku z daną transakcją

Kto został wyłączony z obowiązku opodatkowania podatkiem od spółek?

Tak jest kilka wyłączeń. Z obowiązku opodatkowania podatkiem od spółek zostali wyłączeni m.in.:

  • Podatnicy, którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność oraz w kolejno następujących po sobie dwóch latach podatkowych, następujących bezpośrednio po tym roku podatkowym.
    Zaznaczam tutaj, że to wyłączenie nie dotyczy to podatników utworzonych w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału, poprzez wniesienie całości przedsiębiorstwa, zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku.
  • Podatnicy będący przedsiębiorstwami finansowymi  czyli instytucje kredytowe, banki, firmy takie jak SKOK, zakłady ubezpieczeń, firmy inwestycyjne.
  • Podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody niższe o co najmniej 30% w stosunku do przychodów uzyskanych w roku podatkowym bezpośrednio poprzedzającym ten rok podatkowy.
  • Podatnicy, których udziałowcami, akcjonariuszami albo wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne.
  • Podatnicy wchodzący w skład grupy co najmniej dwóch spółek, w której jedna spółka posiada przez cały rok podatkowy bezpośrednio 75% udziałów odpowiednio w kapitale zakładowym, kapitale akcyjnym lub udziale kapitałowym pozostałych spółek wchodzących w skład tej grupy, jeżeli rok podatkowy spółek obejmuje ten sam okres oraz obliczony za rok podatkowy udział łącznych dochodów spółek w ich łącznych przychodach jest większy niż 1%

Ponadto w przypadku podatników którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, uwzględnia się wyłącznie spółki będące polskimi rezydentami podatkowymi. To samo dotyczy podatników będący przedsiębiorstwami finansowymi

Jakie główne kategorie podstawy opodatkowania możesz tutaj wskazać?

Stawka minimalnego podatku dochodowego wynosi 10% od podstawy opodatkowania, gdzie na podstawę opodatkowania składają się 4 główne kategorie:

  • Przychody z zysków innych niż kapitałowe;
  • Część kosztów finansowania dłużnego na rzecz podmiotów powiązanych;
  • Odroczony podatek dochodowy wynikający z kwoty amortyzacji wartości niematerialnej i prawnej;
  • Niektóre koszty usług niematerialnych.

Podstawę opodatkowania podatkiem od spółek stanowi suma kwoty określonych przychodów, kosztów finansowania dłużnego, wartości odroczonego podatku dochodowego i pozostałych kosztów, takich jak m.in. usługi doradcze, reklamowe, ubezpieczeniowe i inne. Sposób ustalania podstawy opodatkowania i obliczania samego podatku nie jest prosty i może nastręczać wiele problemów.

Z uwagi na powyższe oraz na fakt, że pierwotne założenia zasadności wprowadzenia podatku minimalnego nie zostały zrealizowane, obecnie rozważa się zawieszenie poboru podatku minimalnego CIT, a niewykluczone jest, że w szeregu przepisów ustawy nowelizującej zasady rozliczeń podatników CIT, która planowana jest w najbliższym czasie pojawi się również propozycja całkowitego wykreślenia zapisów wprowadzających tzw. podatek od spółek.

Pobierz “Newsletter | Maj 2022” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Agata Wleklińska
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter | Maj 2022.