Estoński CIT – opcja warta rozważenia

4 min.

CIT estoński, czyli ryczałt od dochodów spółek z roku na rok stanowi coraz bardziej interesującą formę opodatkowania. Potoczna nazwa dla tego sposobu opodatkowania wzięła się stąd, że podobny system po raz pierwszy został wprowadzony w Estonii. Efektem było blisko dwukrotne przyśpieszenie tempa wzrostu gospodarczego.

Estońskie zasady opodatkowania CIT mogą stosować spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki komandytowe, spółki komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne, jeżeli m.in.:

  • zatrudniają co najmniej 3 osoby przez okres co najmniej 300 dni w roku podatkowym
  • udziałowcami, akcjonariuszami lub wspólnikami tych spółek są wyłącznie osoby fizyczne, które nie posiadają udziałów (akcji) w kapitale innej spółki, tytułów uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym lub w instytucji wspólnego inwestowania, ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną
  • złożą zawiadomienie o wyborze opodatkowania ryczałtem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym mają być opodatkowane ryczałtem.

W estońskim CIT nie ma konieczności prowadzenia rachunkowości podatkowej, ustalania podatkowych kosztów uzyskania przychodów czy obliczania podatkowych odpisów amortyzacyjnych. Comiesięczne zaliczki na podatek to nie w tym przypadku – w estońskim CIT  podatek odprowadza się w momencie wypłaty zysku ze spółki (dywidendy). Niewątpliwie wpływa to korzystnie na płynność finansową spółki.

Dodatkowo w momencie opodatkowania, tj. wypłaty zysku/dywidendy efektywna stawka podatku wyniesie dla małych podatników 20% zamiast 26,29%, natomiast dla pozostałych podatników – łącznie 25% zamiast 34,39%.

Opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek podlega dochód ustalony jako:

  • Zysk netto wypracowany w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej został przeznaczony do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat)
  • Ukryte zyski w postaci świadczeń pieniężnych, niepieniężnych, odpłatnych, nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych, wykonanych na rzecz udziałowców, akcjonariuszy, wspólników lub na rzecz podmiotów bezpośrednio albo pośrednio z nimi powiązanych, w szczególności: (a) kwoty pożyczek udzielonych przez spółkę udziałowcowi, akcjonariuszowi lub wspólnikowi wraz z odsetkami, prowizjami, wynagrodzeniami i opłatami od tych pożyczek; (b)świadczenia wykonane przez spółkę na rzecz fundacji prywatnej lub rodzinnej; (c)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji kontrolowanej ponad ustaloną cenę tej transakcji; (d)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty; (e)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce; (f)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego; (g)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju; (h)wydatki na reprezentację.
  • Wysokość wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą
  • Nadwyżka wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) – w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części
  • Suma zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem
  • Wartość przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych)
  • Dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów
  • Odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę
  • Zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki
  • Świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

Do końca trzeciego miesiąca roku podatkowego podatnik musi złożyć deklarację o wysokości dochodu osiągniętego za poprzedni rok podatkowy. Deklarację składa do urzędu skarbowego elektronicznie – na formularzu CIT-8E.

Pobierz “Newsletter 01 | 2023” w formacie PDF

Skontaktuj się z nami:


Agata Wleklińska
Doradca podatkowy
ECOVIS Legal Poland
+48 22 400 45 85

Więcej informacji:

Ten artykuł jest częścią Newsletter No. 1 | 2023.