Zmiany Terminów Raportowania Cen Transferowych w Polsce

3 min.

Informujemy o zmianach terminów raportowania cen transferowych w Polsce od początku 2023 roku.

Termin przygotowania lokalnej dokumentacji cen transferowych

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniła termin sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Obecnie lokalną dokumentację cen transferowych należy sporządzić do końca dziesiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (wcześniej był to koniec dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego).

Termin składania informacji o cenach transferowych (formularz TPR)

Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zmieniła również termin sporządzania i składania informacji o cenach transferowych (formularz TPR).

Obecnie informację o cenach transferowych (formularz TPR) należy sporządzić do końca jedenastego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (wcześniej był to koniec dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku obrotowego).

Zmienił się również adresat informacji. Obecnie jest nim naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla podatnika (poprzednio był to Szef Krajowej Administracji Skarbowej).

Dodatkowo chcielibyśmy zwrócić uwagę na fakt, iż wcześniej składane odrębne oświadczenie o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych, obecnie stało się częścią informacji o cenach transferowych (formularz TPR).

Oczywiście może się zdarzyć, że podobnie jak w latach ubiegłych, ww. terminy mogą zostać wydłużone (np. na podstawie przepisów o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19).

Sposób przekazywania informacji o cenach transferowych (formularz TPR)

Informację o cenach transferowych składa się do naczelnika urzędu skarbowego właściwego dla podatnika sporządzoną na podstawie wzoru dokumentu elektronicznego zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

W praktyce formularze TPR składane są za pośrednictwem elektronicznego systemu składania deklaracji podatkowych (e-Deklaracje).

Zmiany w zakresie transakcji z podmiotami mającymi siedzibę w raju podatkowym, tj. w kraju (terytorium) stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (tzw. “transakcje rajowe”)

Jednocześnie chcielibyśmy poinformować Państwa o zmianach w zakresie cen transferowych w odniesieniu do tzw. transakcji rajów podatkowych.

I tak, w przypadku tzw. pośrednie „transakcji rajowych”, tj. transakcji, w których rzeczywisty właściciel należności jest rezydentem raju podatkowego, zniesiono obowiązek sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Natomiast w przypadku bezpośrednich „transakcji rajowych”, tj. transakcji z podmiotem mającym siedzibę w raju podatkowym, podwyższono próg dokumentacyjny, po przekroczeniu którego powstaje obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.

Obecnie próg ten wynosi:

  1. 2.500.000 zł – w przypadku transakcji finansowej,
  2. 500.000 zł – w przypadku transakcji innej niż finansowa.

Skontaktuj się z nami:

Doradca podatkowy w Polsce
Hubert Kaczyński
Doradca podatkowy
ECOVIS Poland Audit, Tax & Accounting
+48 22 380 03 80

hubert.kaczynski@ecovis.pl

Skontaktuj się z nami:

Doradca podatkowy w Polsce
Hubert Kaczyński
Doradca podatkowy
ECOVIS Poland Audit, Tax & Accounting
+48 22 380 03 80