Aktuelles

Steuerstrafbefreiung in der Türkei
29.09.16 | In der Türkei werden durchschnittlich alle 4 bis 5 Jahre umfangreiche Gesetzesänderungen bezüglich der Strafbefreiung bei Steuerhinterziehungen vorgenommen. Das zuletzt eingeführte und nur vorübergehend geltende Gesetz 6736 bezieht sich auf diese Sachverhalte.
TÜRKİYE’DEKİ VERGİ AFFI UYGULAMASI
23.09.16 | Türkiye’de son dönemlerde ortalama 4-5 yıllık dönemlerde bir kapsamlı vergi affı kanunları çıkmaktadır. En son yürürlüğe giren ve geçici süre uygulanacak olan 6736 sayılı Kanun da vergi affı niteliğindedir. 2016 yılında uygulanacak olan vergi affı kanununda, kesinleşmiş alacaklara dönük ödeme kolaylıkları, kesinleşmemiş (tarh ve dava aşamasındaki işlemler) alacaklar, bilanço düzeltmesi, matrah artırımı ve yurt dışından…
Elektronik araçlar için vergisel teşvik ile ilgili yasa tasarısı
16.06.16 | Almanya´da elektronik araçlara Vergi avantajı sağlayabilmesi için planlanan Yasa yürürlüğe girmektedir.
Özel Amortismanla ilgili yeni Yasa Tasarısı
29.04.16 | Almanya´da şu sıralar gayrimenkul yapımını teşvik etmek açısından yeni yapılan daireler için geçici bir süreliğine özel amortisman ile ilgili yeni Yasa Tasarısıhazırlanmakta.
Almanya´dan Avrupa ülkelerine ihracat
11.03.16 | Almanya´dan diğer Avrupa ülkelerindeki şirketlere ihrac edilen mallar belirli unsurların yerine getirildiği takdirde Almanya içerisnde KDV´den muaftır.
Almanya´da Veraset Vergisi
22.01.16 | Alman Veraset Vergi Kanununa göre Veraset Vergisi öncellikle vefat eden kisinin veya miras sahibinin Almanya´da ikamet etmesini yeterli kılmaktadır.
Indirilecek giderler
03.11.15 | Alman Vergi Kanunda indirilecek giderler gelirlerin vergilendirilmesi açısindan oldukça önemlidir. Bu durumda “indirilecek giderler işyerinden kaynaklanan giderlerdir” (§ 4 IV Alman Gelir Vergi Kanunu). Bu gibi giderler kişisel giderlere karşın gelirlerden düşülebilir.
Alle Beiträge